Zlodějka knih

Do českých kin vstoupí 16. ledna filmová adaptace bestselleru spisovatele Markuse Zusaka Zlodějka knih. Jeho hrdinkou je dívka Liesel (Sophie Nélisseová), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život.

Dívka se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Je odhodlána situaci změnit a získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Během nocí se snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně odnesla z pohřbu svého bratra.

Liesel se také spřátelí s novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého rodina před nacisty skrývá ve sklepě. Dobu plnou utrpení a strádání všichni společně překonávají pomocí knih, které si nejen pro sebe Liesel tajně půjčuje v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi.

Protiválečné drama Zlodějka knih natočil režisér Brian Percival s hudbou Johna Williamse. Odehrává se v Německu v letech 1938 až 1945. Popisuje i to, jak válku prožívali obyčejní lidé a jak bylo někdy těžké neztratit právě lidskost.

„Byla to doba extrémního nebezpečí a zla. Já jsem byl inspirován skutky laskavosti v těchto velmi temných časech,“ uvedl o příběhu Markus Zusak. Právě o tom podle něj tento snímek je – o hledání krásy i za těch nejhorších podmínek. „Jedním z ústředních témat je, že Hitler ničí lidi svými slovy, zatímco Liesel tato slova krade zpět a píše s nimi svůj vlastní příběh,“ dodal autor v distribučních materiálech. Na filmovém portálu imdb.com nasbíral tento snímek hodnocení 76 procent.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.