Významný český výtvarník David Černý vystavuje v Mladé Boleslavi

Jeden z nejvýznamnějších českých umělců David Černý zahájil ve Škoda Auto muzeu v Mladé Boleslavi výstavu svých bronzových objektů. Návštěvníci si mohou prohlédnout jednotlivé historické události z českých dějin a české kultury na „ostrovech“ odlitých z bronzu. Prvních šest objektů výstavy nazvané Český betlém I bude v Mladé Boleslavi k vidění do konce dubna, v budoucnu by měla následovat výstava dalších šesti modelů. Celkem Černý vytvořil objektů 14, dva z nich ale někdo před několika lety ukradl.

Černý dílo vytvořil spolu s desítkami kolegů pro automobilku Škoda Auto u příležitosti výstavy Expo 2000 v německém Hannoveru. V pavilonu Škody tam měly bronzové objekty s dalšími instalacemi českých umělců představit Českou republiku. V ČR je dílo k vidění poprvé. Spolu s těmito 12 objekty Černý vytvořil další dva o hmotnosti asi 500 kilogramů, které v tuzemsku nebyly vystaveny a někdo je asi před pěti lety ukradl z tehdejšího kulturního centra Meet Factory v pražských Holešovicích.

„Přišly tam nějaké stavební firmy, vyklízely to a ukradly to. Já se bojím toho, že to skončilo tím, že se to roztavilo. Mně nejde o to, že to někdo ukradl, nejhorší, čeho se bojím, že to někdo dal do sběru kvůli tomu bronzu,“ řekl Černý. Některé bronzové figurky byly podle něj ukradeny také na Expu 2000.

Návštěvníci výstavy se mohou na výstavě v Mladé Boleslavi například přenést do období vlády Karla IV., být svědky premiéry Dona Giovanniho ve Stavovském divadle nebo vidět natáčení Amadea Milošem Formanem.

Černý rád svými díly provokuje, v říjnu umístil na Vltavu do centra města obrovský vztyčený prostředníček, který později komentoval jako svůj vzkaz Hradu. Mezi jeho novější díla patří například venkovní šestimetrová skulptura In Utero. Do plastiky velké klečící ženské postavy mohou diváci zespodu vstoupit a ocitnou se v prostoru, který má evokovat ženské lůno. Černého stejně jako estetická stránka uměleckého díla láká sarkastická intervence do společenských vztahů a veřejných prostorů.

David Černý patří k nejznámějším českým umělcům, jméno absolventa designu a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze znají i lidé, kteří se výtvarnému umění nevěnují. K jeho obecně známým kusům patří například Miminka Babies, černé laminátové sochy deseti miminek umístěné na Žižkovském vysílači v Praze nebo čůrající postavy na Malé Straně v Praze, žertovná plastika Kůň, představující svatého Václava sedícího na břiše mrtvého koně nebo velmi diskutované dílo Entropa, které mělo v bruselské budově Rady Evropské unie reprezentovat Českou republiku po dobu jejího předsednictví od ledna do června 2009. Proti zpodobnění Bulharska tehdy protestovalo tamní ministerstvo zahraničí.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.