Trutnoff Open Air Festival odhaluje program prvního dne

Trutnoff Open Air Festival odhaluje program prvního dne. Legendární Český Woodstock – Trutnoff zahájí ve čtvrtek 14. srpna ekumenická bohoslužba a festival uvede hobit Frodo z Pána prstenů a Hobita, známý americký herec Elijah Wood.

„Celý festival nejprve při kmenovém obřadu pozdraví, slavnostně uvede a zahájí. Poté se odebere do Undergroundového stanu Ivana M. Jirouse, kde nebude stříhat ušima, ale míchat své desky. Bude to Neočekávaný dýchánek a k této hobití slavnosti a tanci se rádi přidáme i my,“ nastiňuje program vzácné návštěvy Martin Věchet Geronimo, který festival před třiceti lety založil. Elijah Wood přijede s projektem Wooden Wisdom & DJ Fitz. První den trutnovského Woodstocku vystoupí několik dalších zahraničních kapel, ale i české legendy – belgičtí rockeři v sáčkách Triggerfinger, španělsko-londýnští taneční novodobí hippies Crystal Fighters, Michal Prokop s Framus Five či punkový Visací zámek. Brány magické planety na Bojišti se otevřou v 16 hodin a o dvě hodiny později začne dění na hlavní scéně.

Ačkoliv je zavedenou tradicí a jedním z charakteristických rysů patriarchy a fotra všech festivalů, trutnovského Woodstocku, že dopředu nezveřejňuje časový program ani rozdělené pořadí vystupujících kapel do jednotlivých dnů, pořadatelé v případě prvního dne festivalu dělají výjimku. „Ctíme momenty překvapení a radost ze setkání. I proto se již léta naše squaw a spolubojovníci o programu dozvídají až na místě z Festivalového samizdatu. Čtvrteční první festivalový den je ale výjimkou. Je to úžasný den, prodchnutý energií ve znamení těšení, potkávání a seznamování se. Lidé se vítají a radují ze společného shledání. Dívky jsou voňavé a ve vzduchu je cítit energie očekávání dnů příštích,“ říká Martin Věchet

Výjimečná ekumenická bohoslužba – poprvé v naší zemi

„Festival zahájí mimořádná ekumenická bohoslužba, nemající v naši zemi obdoby. Poprvé při ní dojde k propojení křesťanských pastorů z katolické, evangelické a husitské církve s hnutím Hare Krišna, vyznávajícím východní náboženství a védskou kulturu,“ uvádí zakladatel festivalu. Bohoslužbu povede katolický kněz Ladin Heryán. Bude se při ní nejen zpívat, celá liturgie bude tomuto specifickému propojení přizpůsobená. „Bohoslužbu za čtyři dny míru, přátelství, se vzdáním díků i svatým přijímáním budou sloužit známý undergroundový katolický kněz Ladin Heryán a biskup husitské církve ze Slovenska Juraj Dovala. Ladin Heryán sloužil mši i při pohřbu gurua undergroundu Ivana Martina Jirouse,“ doplňuje pořadatelka festivalu Eva Navrátilová.

České legendy i hobit Frodo a jeho očekávaný dýchánek

Hudební začátek trutnoffského festivalu bude ve znamení ostřejšího rozjezdu. Po bohoslužbě vystoupí  punková legenda Visací zámek. Relativní zklidnění přinese Michal Prokop s Framus Five. Poté již festival na hlavním pódiu slavnostně zahájí a při kmenovém obřadu uvede a pozdraví hobit Frodo. Americký herec Elijah Wood přijede s deskami v kufříku, aby v Undergroundovém stanu udělal svůj hobití večírek. „Frodo opustil svůj kraj a vydal se na kultovní setkání mezi stromy a dobrými travami, kterému hrozí vyhnání z jeho původního území. Přesunul se z Mordoru za gramce. Podle hobití nátury rád dělá zábavu a baví i ostatní. Jak známo, hobiti mají rádi veselice a dýchánky a na jeden takový, k třiceti letům festivalu, Frodo přijíždí. Nebude točit prstenem, ale deskami,“ říká s úsměvem v narážce na knižní předlohu J.R.R. Tolkiena dcera zakladatele festivalu a současná pořadatelka Marta Věchetová. Elijaha festival i jeho historie zaujala. Má rád Patti Smith, která na této hudební přehlídce rovněž vystoupí. Obsáhlejší rozhovor se známým hercem přinese na místě Festivalový samizdat. S čím odjede Frodo alias Elijah Wood, to pořadatelé zatím tají. Jisté však je, že Elijah Wood přijede s projektem Wooden Wisdom & DJ Fitz.

Triggerfinger – nezapomeňme si pískat

Po hobitovi již na hlavní pódium nastoupí první zahraniční kapela hrající na všech významných evropských festivalech, známá spíše za hranicemi než u nás – Triggerfinger.Skupina pochází z Belgie a stylově není jednoduché ji zařadit. „Je to kapela, která nás již před dvěma roky dostala. A bylo jasno! Za hranicemi našich teritorií oblíbení a známí, u nás téměř nepolíbeni. Je to jakoby svým žákům zpíval jejich středoškolský učitel, oni jej hltají očima i ušima – on jim z kytar vysílá syrové a chytlavé tóny a ze staršího těla se line teenagerovský hlas. Skvělé! A nezapomeňme si při songu I Follow Rivers pískat,“ říká s úsměvem Martin Věchet.  Základem jejich stylu je klasický rock, ve kterém najdeme jednou prvky tvrdé, jindy bluesové či taneční hudby. Ve třech zvládnou vytvořit poměrně hodně muziky a jedno je jisté – ať se děje, co se děje, tihle chlapci jsou vždy zatraceně elegantní. U nás se tato kapela představila pouze jednou na podzim roku 2011 jako předkapela svých sousedů z Nizozemska Within Temptation.

Crystal Fighters – taneční novodobí hippies

Také druhá zahraniční kapela trutnoffského čtvrtku je žánrově těžko zařaditelná, protože jich v sobě mixuje hned několik. Novodobí taneční hippies, temperamentní španělští Baskové Crystal Fighters, kteří se usídlili v Londýně, křižují naši planetu s tradičním baskickým folklórem naroubovaným na rytmy současné elektroniky i ostrých kytar. Crystal Fighters – jižanské léto, temperament a energie. Budeme do ranních rozbřesků tančit okolo šamanských ohňů, ptají se pořadatelé? „Zapomeňme na všechno a zvolme si lásku!“ mají odpověď Crystal Fighters.

Postupně se také rozběhne program v Undergroundovém stanu I.M. Jirouse, kde například vystoupí alternativní Fru Fru, Matěj Ptazsek se svými Dobrý ráno blues ale i s jam session uskupením, v rámci něhož se přidají Blues Mystery a Stocker One Band. Po Please The Trees celý večer pak zakončí očekávaný – neočekávaný dýchanek, při kterém Elijah Wood, filmový Frodo, nebude stříhat hobitíma ušima, ale míchat své desky.

Vstupenky

Vstupenky na letošní Trutnoff Open Air Festival jsou k dostání na dobírku za 1100 Kč na stránkách festivalu www.festivaltrutnov.cz. Při objednání deseti lístků se dostává jedenáctý zdarma. Vstupenky lze také objednat v síti Eventim. V kamenných předprodejích pak lístek stojí 1200 Kč, na místě zaplatíte 1300 Kč.  Camp i parkovaní je zdarma.

ČTVRTEK: Hlavní scéna / Main stage
16:00 Brány magické planety se otevírají
18:00 Bohoslužba ekumenická za čtyři dny míru a přátelství se vzdáním díků a sv. přijímáním
19:00 Visací zámek
20:25 Michal Prokop & Framus Five
21:45 HOBIT Frodo přijíždí pozdravit podhorský kmen
22:15 Triggerfinger
00:00 Crystal Fighters

UNDERGROUNDOVÝ STAN I.M.M.JIROUSE:

20:00 začátek –  úvodní koncerty z různých teritorií
Fru Fru
Matěj Ptaszek & jam session s Blues Mystery a Stocker One Band
Please The Trees

Očekávaný dýchánek:

HOBIT FRODO Elijah Wood – Wooden Wisdom & Dj Fitz

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.