Přijde letos Ježíšek?

Za láskyplnou komedii označují tvůrci film režisérky Lenky Kny nazvaný Přijde letos Ježíšek? Je příběhem dvou rodin, které se rozhodly, že Vánoce jsou od toho, aby se konaly dobré skutky, přání se plnila a aby na zázraky věřily nejen děti. Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Václav Postránecký, Igor Chmela, Marian Roden a Danica Jurčová se na plátnech kin objeví od 5. prosince.

Producentkou filmu byla režisérka a s Karolínou Dubovou spoluautorka scénáře Kny, která ho dnes představila v Praze. Zhruba pět verzí textu nespojovala s konkrétním hercem. „Pak mi do postavy Květy začala naskakovat Libuše Šafránková a řekla jsem si, že by mohlo být skvělé, kdyby si jejího dávného spolužáka a partnera zahrál Josef Abrhám,“ uvedla po projekci. Pro oba životní partnery šlo po delší době o možnost objevit se před kamerou společně.

Šarmantní šedesátník José (Josef Abrhám) se vrací po třiceti letech z emigrace v Mexiku do rodné Prahy. Podlehne totiž naléhání své manželky Dolores, která věří, že pro jejich dceru Penélope, která se marně snaží otěhotnět, je poslední nadějí zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit Pražské jezulátko. A tak se José vrací do míst, která znával, i ke vzpomínkám, které ožívají.

José má z návratu obavy, protože ví, že by mu mohl přinést překvapení. Ta mají podobu jeho dávného kamaráda Rudy (Václav Postránecký), ale hlavně jeho bývalé lásky Květy (Libuše Šafránková) a její rodiny v čele se synem Michalem (Igor Chmela). Ve filmu si zahrály i mexické herečky Dolores Herediaová a Aislinn Derbezová, která se své dialogy naučila v češtině.

Režisérka prý zvolila příběh s tématem Vánoc kvůli tomu, že nabízí příležitost ke spojení reálného a současného s magickými prvky, které k vánočnímu času po staletí patří.

Dolores Herediaová má na kontě desítky rolí ve filmech a televizních seriálech. Zahrála si také v amerických filmech, například ve snímku Moje letní prázdniny s Melem Gibsonem nebo v dramatu režiséra Chrise Weitze Za lepší život.

Film Přijde letos Ježíšek? se natáčel v zimě 2012 a v lednu 2013 v Praze, další záběry vznikaly v Mexico City i na malebných venkovských místech Bernal a Colón.

Česko-mexická koprodukce se zrodila i díky setkávání producentů na stánku Film Industry karlovarského festivalu, kde se producenti domluvili na spolupráci s mexickým koproducentem Edherem Camposem a společností Machette Producciones. S dalším koproducentem, slovenskou společností Trigon Production, se domluvili na festivalu v Berlíně.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.