Ostravská galerie chystá unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty

Galerie výtvarného umění Ostrava chystá na letošní podzim unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty a některých dalších autorů jako Emil Filla či Jan Zrzavý. Hodnota vystavených děl podle odhadů přesáhne miliardu korun.

Výstavu slavného umělce a dalších malířů, kteří se Kubištou inspirovali přímo či z jeho odkazu, kurátoři nazvali Zářivý krystal /Bohumil Kubišta a české umění/ 1905-2013. „Bude jistě vrcholem výstavního roku 2014 v Moravskoslezském kraji i celé České republice,“ uvedla Naarová.
V ostravském Domě umění bude tento výstavní projekt zahájen 2. října. „Chceme důkladně zmapovat život, dílo a dějinný kontext tvorby slavného malíře. Ale i to, jak se jeho odkaz zrcadlí v dílech současníků a pokračovatelů,“ řekla.

Návštěvníci výstavy se tak mohou vedle Kubištových pláten těšit také na díla dalších autorů zvučných jmen, jako je Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika, Jindřich Štyrský a další. Celkem výstava představí kolem 50 autorů.

Díky archivním výzkumům odhalí výstava a doprovodná výpravná publikace i dosud neznámé peripetie dobrodružného života Bohumila Kubišty, který zemřel na španělskou chřipku krátce poté, co přežil první světovou válku v roli důstojníka dělostřelectva.

Galerie touto výstavou naváže na úspěšné projekty Sváry zření, Černá slunce a Jan Zrzavý: Božská hra, které v uplynulých letech k Ostravě přitáhly pozornost desetitisíců návštěvníků. „Umělecká hodnota vystavených děl bude nevyčíslitelná, teoretická vysoce překračuje částku jedné miliardy korun,“ uvedl ředitel krajské galerie Jiří Jůza.

Na přípravě projektu se podílelo několik desítek kulturních organizací, a to jak českých, tak zahraničních. Hlavním kurátorem a autorem koncepce je známý český historik umění Karel Srp. Zářivý krystal bude v Ostravě k vidění do ledna příštího roku.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.