Nymfomanka

Mezi svátky, konkrétně 26. prosince, vstoupí do českých kin první část studie ženské sexuality podle kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s názvem Nymfomanka. Dnes ji na projekci v Praze představila společnost Aerofilms. Druhá část se na plátnech objeví 9. ledna.

V eroticky laděném filmu ztvárnily hlavní role Stacy Martinová a Charlotte Gainsbourgová, které sekundují Willem Dafoe, Stellan Skarsg?rd a Shia LaBeouf. V další z rolí fanoušci poznají Umu Thurmanovou.

„Nymfomanka obsahuje množství sexuálně explicitních scén a materiálu, který je pro účely kinodistribuce nezvykle otevřený. Erotika však rozhodně není samoúčelná – jedná se o komplexní dílo, které životní příběh nymfomanky Joe i lidskou sexualitu obecně nahlíží z mnoha stran,“ uvedl distributor Jan Noháč. Protože stopáž snímku se blíží čtyřem hodinám, je film rozdělen na dva díly, které budou do kin uvedeny s dvoutýdenním odstupem. Trier připravuje režisérskou, ještě otevřenější verzi, která má mít délku pět a půl hodiny.

Snímek vypráví příběh jedné ženy od dětství do středního věku. Otevřeným přístupem k sexualitě vzbudil kontroverze už dlouho před svým uvedením. „Všechno, kvůli čemu Triera milujeme i nesnášíme, je v tomhle filmu v kondenzované a čisté podobě,“ řekl Ivo Andrle ze společnosti Aerofilms.

Snímek je přístupný od 18 let. Vyprávění titulní hrdinky doprovází řada hraných reminiscencí z jejího života včetně mnoha názorných scén, ilustrací a dalších záběrů odkazujících na dialog na plátně.

Lars von Trier je jedním z nejinvenčnějších režisérů současnosti. Každá jeho novinka je diváky i kritikou očekávána, neboť slibuje konfrontaci s něčím, co se na filmovém plátně běžně nezobrazuje. Publikum většinou dělí na nesmiřitelné tábory. Mezi jeho nejznámější snímky patří Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Dogville, Kdo je tady ředitel?, Antikrist a Melancholia.

Letos v květnu na filmovém festivalu v Cannes Trier prohlásil, že trochu sympatizuje s Hitlerem. Organizátoři festivalu ho poté označili za nežádoucí osobu a festival musel opustit.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.