Nominace na designérské ceny má 24 tvůrců a firem

Přes dvě desítky designérů, výrobců či prodejců má nominace v letošním ročníku cen Czech Grand Design. Jejich práce mohou lidé vidět na výstavě, která dnes začala v Národním technickém muzeu. Vítězové budou oznámeni 9. března na ceremoniálu ve Stavovském divadle.

V kategorii Designér roku jsou nominováni Jan Čapek (design nafukovacích hraček pro Fatra Napajedla), studio Dechem (kolekce svítidel a bytových doplňků Antihmota) a Jan Plecháč & Henry Wielgus (kolekce svítidel Neverending Glory pro Lasvit). Finalisty mezi módními návrháři jsou stálice cen – Monika Drápalová, Jakub Polanka a dvojnásobná držitelka titulu Módní designér roku Hana Zárubová. I mezi šperkaři má nominaci loňská vítězka Markéta Richterová, letos s ní jdou do finále Eva Eislerová a Janja Prokić.

V kategorii Grafický designér roku jsou nominována studia Anymade a Oficina a tým Štěpán Malovec, Petr Knobloch a Tomáš Brousil. Fotografem roku se může stát Kristina Hrabětová, dvojice Martin Polák a Lukáš Jasanský a Bára Prášilová, Fotografka roku 2011; tehdy zvítězila s fotografiemi kolekce návrhářky Zárubové, letos soutěží se snímky její další kolekce Work in Progress II.

Cenu pro vítěze vytváří držitel loňského titulu Grand designér, tedy Lucie Koldová. Vytvořila skleněnou Kapku štěstí, se kterou je vyfocená i na plakátech k letošnímu ročníku. „Často se mě lidi ptají, co odlišuje úspěšného designéra od ostatních. … Talent, nadšení a trpělivost jsou určitě základní pilíře, bez trochy štěstí je to však celé o dost těžší. Rozhodla jsem se dát designérům a tvůrcům kousek toho, co jsem měla na své cestě já …. kapku štěstí,“ říká Koldová k návrhu ceny.

Výstava v muzeu představuje nominace v kategoriích Designér roku, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku a Fotograf roku. Ceny doplňují ještě kategorie Obchod roku, Výrobce roku a Objev roku. Finalisty kategorie Objev roku si pak mohou lidé do 5. dubna prohlédnout ve Window Gallery v Rytířské ulici. V muzeu a galerii mohou lidé hlasovat o Cenu veřejnosti.

Akademie designu vyhlašuje v rámci slavnostního večera také osobnost, která vstoupí do Síně slávy a Grand designéra roku. Tím se stane ten, kdo získal nejvíce hlasů napříč všemi kategoriemi.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.