La Película: Festival španělsky mluvených filmů

Za týden začne v Praze a později i v Brně, Ostravě a Hradci Králové devátý ročník festivalu španělsky mluvených filmů La Película. Jednou z jeho hlavních sekcí bude cyklus snímků spojených s držiteli čestného ocenění Goya, udělovaného již více než 35 let Španělskou filmovou akademií. Program nabídne i dva oscarové kandidáty.

K největším diváckým magnetům podle pořadatelů patří španělský snímek Patnáct let a jeden den, psychologické drama o dospívání, stárnutí a mezilidských vztazích, nebo argentinské drama Německý doktor Wakolda přibližující osud nacistického zločince Josefa Mengeleho v Jižní Americe. Oba tituly byly letos vyslány do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Režisérka snímku Německý doktor Wakolda Lucía Puenzová se v něm obrací k bolavé části argentinské historie, kdy se po roce 1945 stovky argentinských rodin stávaly komplici nacistických zločinců. Snímek také patří k filmům vznikajících ve španělsko-latinskoamerické koprodukci, což je aspekt, který se podle dramaturga festivalu Davida Čeňka v poslední době velmi rozvíjí.

Výběr snímků spojených s laureáty cen Goya nabídne českému publiku zajímavý průřez španělskou kinematografií. Festivaloví návštěvníci se mohou těšit na historické kostýmní drama z doby španělského krále Carlose III. Esquilache režiséra Roberta Moliny, film se satanistickým příběhem Paměti padlého anděla, na španělskou romantickou komedii Vítej doma režiséra Davida Trueby a na „chorizo western“ Nedělní světlo.

V Praze festival potrvá od 18. do 23. února v kině Světozor, 20. února začne přehlídka v Brně 24. února pak ještě v Ostravě a Hradci Králové. Program je na www.lapelicula.cz.

Pražskou část přehlídky zahájí projekce filmu Čarodějnice ze Zugarramurdi režiséra Álexe de la Iglesia, o kterém pořadatelé mluví jako o jedné z nejbláznivějších komedií, jaké si dokáže filmový divák představit. Spojuje v sobě humor, morbiditu, satiru na klišé o španělském machismu i ironický náhled na separatistické tendence některých oblastí. Snímek byl nominován na cenu Goya v deseti kategoriích, osm z nich v noci z neděle na pondělí získal.

Děj se točí kolem skupiny přátel, kteří se rozhodnou pro poněkud neobvyklé přepadení. Po loupeži se zastaví v navarrské vesnici Zugarramurdi, kde byla v 16. století odhalena údajná komunita 40 čarodějnic. A řada z nich v očekávání příchodu matky všech čarodějnic provozuje černou magii až do současnosti.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.