Krásno

Režijním debutem divadelního režiséra, překladatele a herce Ondřeje Sokola je celovečerní snímek Krásno. Spolu s Martinem Fingerem a Petrem Vydrou byl i autorem scénáře této hodně černé komedie, která se v kinech objeví od 30. ledna.

Spolu s Fingerem ztvárnil Sokol i hlavní role v příběhu, jehož základem byla skutečná událost. Dva kamarádi z dětství se po 20 letech vracejí do rodného města, aby vyšetřili smrt matky jednoho z nich. Tragicky zahynula v místní vodní nádrži Krásno a oni chtějí vypátrat, nakolik byla do její smrti zapletena otcova druhá žena. Otec ale v den jejich příjezdu rovněž umírá. V dalších rolích se objeví Jana Krausová, Zuzana Stavná, David Matásek, Karel Roden, Jaroslav Plesl a Ondřej Malý.

Ve filmu není nouze o bizarní, komické i napínavé, místy zamotané situace i přesto, že se řeší závažná témata. „Snažili jsme se najít ironický pohled na věci, které komické nejsou. Šlo nám o to citlivě to zachytit a najít tu správnou optiku,“ komentoval to Sokol.

Oba hrdinové si hrají na vyšetřovatele ve městě, kde se pro ně zastavil čas před dvaceti lety, kdy odsud odešli studovat do Prahy. „My jsme v těch osmnácti opravdu odešli a pak už nás polapila spousta jiných aktivit. V podstatě nezůstal důvod se tam vracet,“ potvrdil jistou míru autenticity Finger.

Krásno se natáčelo loni od května do července především v Šumperku, zbytek vznikl v pražských ateliérech i exteriérech. „Šumperský panelák jsme ale například natočili až v Praze, protože v Šumperku jsou už všechny domy opravené a my potřebovali ten typicky omšelý,“ vysvětlil jeden z producentů snímku Daniel Strejc ze společnosti love.FRAME.

První klapka padla v šumperském krematoriu, poslední u vodní nádrže Krásné nedaleko Šumperka, která hraje ve filmu důležitou roli a vychází z ní i název snímku. Hudbu složil Jan P. Muchow. Právě Sokol přišel s nápadem napsat scénář vycházející ze skutečných událostí. Finger se na něm podílel i přesto, že vycházel částečně z reality týkající se jeho rodiny.

Fanoušci mohli film podpořit pomocí v ČR málo používaného crowdfundingu, kdy si na stránkách www.krasno.csfd.cz koupili předmět nebo zážitek související s filmem. „Využilo toho několik stovek lidí, ze dvou třetin šlo o ženy. Největší zájem byl o uvedení jména v titulcích filmu, oficiální trika či hrnky, fanoušky ale zajímaly i vstupenky na premiéru,“ uvedl producent Vojtěch Frič. Téměř 20 lidí si zaplatilo drobnou roli v komparzu. Celkem na natáčení lidé přispěli částkou přes 200.000 korun.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.