Klub poslední naděje

Populární Matthew McConaughey ztvárnil hlavní roli v americkém filmovém dramatu Klub poslední naděje, který se v českých kinech objeví 23. ledna.

McConaughey kvůli roli zhubl o 23 kilo; hraje totiž muže, který se dozví, že má AIDS a do konce života mu zbývá prakticky jen měsíc. Snímek nominovaný na dva Zlaté glóby natočil podle skutečných událostí kanadský režisér Jean-Marc Vallée. V dalších rolích se představí Jennifer Garnerová a především Jared Leto v roli transvestity, jinak lídr popové skupiny Thirty Seconds To Mars. Spolu s ní 30. června vystoupí v pražské Tipsport Aréně. Její členové v Praze hráli už v roce 2011, loni vystoupili na festivalu v Hradci Králové.

Hrdinou příběhu, odehrávajícího se v polovině 80. let, je texaský elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron. Lékaři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevěděli rady a tak ho vlastně poslali domů umřít. On to ale nevzdal, pustil se do boje o život s lékaři, farmaceutickými firmami i úředníky a hledal cestu, jak přežít. Alternativní možnosti léčby AIDS našel v Mexiku, kde se jeho šancí stal mezinárodní černý trh s neschválenými léky, které začal pašovat přes hranice do USA.

Ron získal spojence v transsexuálovi, který měl stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Společně založili Dallas Buyers Club; fungoval na principu, kdy nemocní lidé platili členské příspěvky a za to měli přístup k zásobám neoficiálních léčiv. Komunita stejně postižených a zoufalých lidí se rozrůstala a sílila. Ron už nebyl jen pašerákem léků, ale i bojovníkem za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí. Za sedm let od stanovení diagnózy se z něj stala chodící encyklopedie antivirotik, farmaceutických testů, patentů, předpisů FDA (Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv) i soudních rozhodnutí. Žil naplno jako nikdy předtím, a to v čase, kdy už měl být dávno mrtvý. Někdy mu přišlo, že bojuje o život, který nemá čas žít, zazní v jednom z dialogů. Zemřel přesně 2557. den od stanovení diagnózy.

Skutečný hrdina příběhu podlehl komplikacím způsobeným AIDS v září roku 1992. Pouhý měsíc před jeho smrtí se s ním setkal scenárista Craig Borten, trvalo však dalších 20 let, než se dostal na filmové plátno.

Matthew McConaughey se na roli připravoval celé měsíce. Poslechl si autentické audionahrávky a setkal se s rodinou hrdiny filmu. S režisérem se rozhodl, že jeho život ukáže syrový a bez příkras, jaký skutečně byl.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.