JazzFestBrno rozvibruje bubeník Chris „Daddy“ Dave

Ikonický, geniální, neznající hranic – přívlastky, kterými hudební kritici i fanoušci nešetří v případě bubeníka Chrise „Daddyho“ Davea. O pravdivosti těchto tvrzení se nyní může osobně přesvědčit i publikum festivalu JazzFestBrno. Jeden z nejoriginálnějších bubeníků současnosti, jehož hudební biografii zdobí spolupráce s jazzovými velikány  typu Roberta Glaspera či Sonnyho Rolinse, ale také s mainstreamovou divou Adele nebo Beyoncé, totiž v rámci svého krátkého evropského turné zavítá také do Brna. 13. dubna v Divadle Husa na provázku představí svůj inovativní stylový a rytmický koncept a společně se svojí kapelou Drumhedz rozšíří řady hvězdných hostů 13. ročníku mezinárodního festivalu JazzFestBrno.

Hudební cesta kapely Chris Davea and the Drumhedz se vyznačuje umným manévrováním mezi žánry, jeho stylový záběr sahá od moderního jazzu, přes rock až po R&B či hip-hop. Populární jazzman Robert Glasper o lídrovi prohlásil: „Chris Dave opravdu důvěrně zná jak svět jazzu, tak hip-hopu. Často narazíte na muzikanty, o kterých se tvrdí, že umí oba styly hrát, ale ve skutečnosti nedokážou vystihnout ani esenci těchto stylů, natožpak je organicky mísit. Chris se naopak na jejich pomezí pohybuje s naprostou přirozeností.“ Drumhedz se ovšem ve svém záběru neomezují jen na jazz a hip-hop. Hrají coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, D’Angela, Radiohead, Wayna Shortera a mnoha dalších, zařazují rovněž autorské kompozice nebo volněji improvizované plochy. A protože se na koncertech tu a tam zjeví zvláštní hosté, jako třeba Beyoncé, Mos Def, Bilal a další, obestírá formaci Chris Dave and the Drumhedz kultovní aureola.

Informace k festivalu JazzFestBrno jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz.
Vstupenky na koncerty  jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal (
www.ticketportal.cz).

Na začátku nového tisíciletí se Chris Dave etabloval jako jeden z nejinovativnějších bubeníků na světě. Jeho volná interpretace rytmu a schopnost reagovat na různé hudební situace mu otevřely cestu k mnoha novým příležitostem a tvůrčím platformám, kde může svůj rytmický koncept dále rozvíjet. Mezi jeho nejvýraznější nedávné úspěchy patří vynikající bubenická práce na albu 21 populární zpěvačky Adele nebo na Maxwellově desce BLACKsummers’night, jež získala Grammy. Jeho kvality mohlo tuzemské publikum prověřit v roce 2012 na Klubové noci Strun podzimu, kde sklidil nadšené reakce.

Festival JAZZFESTBRNO představí během tří měsíců celou řadu výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény. 14. dubna vystoupí v brněnské premiéře virtuosní libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf a o deset dní později zahraje kultovní varhanní trio Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart. Vedle nich dostanou prostor i polský vibrafonista Bernard Maseli, izraelský kytarista Assaf Kehati nebo mezinárodní formace Fly Agaric. Dramaturgie nezapomíná ani na domácí scénu, kterou bude reprezentovat například nové trio Roberta Balzara, kapela saxofonisty Rostislava Fraše s hostujícím italským pianistou světové úrovně Antoniem Faraem či aktuální projekty Romana Pokorného a Víta Křišťana. Festival uzavře čerstvý držitel Grammy za nejlepší vokální jazzové album Gregory Porter, který vystoupí v Bobycentru 25. května.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.