JAZZFESTBRNO bude hostit domácí jazzovou špičku

Kdo je kdo v českém jazzu se pravidelně dozvídají návštěvníci mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO. Populární brněnská přehlídka nabízí v následujících týdnech nejen hvězdná jména ze zahraničí, ale i průřez tím nejlepším, co se právě děje na domácí jazzové scéně. Letošní ročník má v hledáčku především stálice střední generace a nastupující hvězdy. Mezi prvně jmenovanými vynikají kontrabasista evropského formátu Robert Balzar, který vystoupí již dnes 30. března, a kytarista par excellence Roman Pokorný. Druhou skupinu reprezentují talentovaný klavírista Vít Křišťan, virtuosní basista Jiří Slavík, trumpetové eso Miroslav Hloucal nebo vycházející hvězda alt saxofonu Michal Wróblewski. Vystoupení českých jazzmanů jsou rozprostřeny do celého měsíce dubna. 13. ročník festivalu pak vyvrcholí koncertem Gregoryho Portera 25. května.

Nové trio Roberta Balzara s klavíristou Jiřím Levíčkem, jež vystoupí tuto neděli v klubu Fléda, má za sebou čerstvou nahrávací zkušenost z New Yorku a před sebou druhou tvůrčí mízu. O druhou polovinu nedělního koncertu se postará kapela výtečného saxofonisty Rostislava Fraše s hostujícím italským pianistou světové úrovně Antoniem Faraem. Možná nejzajímavější mezinárodní projekt jarní jazzové sezóny a dá vyniknout nejen Frašově vlastní tvorbě, ale také vyspělým kompozicím Faraovým. Aktuální projekt kytaristy Romana Pokorného nese příznačný titul Feelin‘ the Spirit a vzdává hold kytarové legendě Grantu Greenovi. Exkluzívní festivalové vystoupení pianisty a příležitostného zpěváka Víta Křišťana na aprílové úterý na Flédě nabídne jedinečnou příležitost slyšet jeho novou desku v kompletní sestavě s polskými a slovenskými hosty. Šanci dostane také experimentální scéna v čele s kapelami Fly Agaric (8. dubna), Limbo a E Converso (1. dubna). Basista Jiří Slavík, leader formace Fly Agaric, patří mezi průkopníky nových technik hry na kontrabas a hrdě tak dál nese pomyslný erb ve světě mimořádně uznávané české basové školy. Kvarteto zřejmě nejslibnějšího domácího trumpetisty Miroslava Hloucala zahraje mainstreamový jazz evropské úrovně a v klubu Alterna bude 29. dubna posledním domácím účastníkem letošního festivalu.

Třináctý ročník mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO láká i na jazzové hvězdy z Evropy i USA. Úvodní vystoupení tria pianisty Brada Mehldaua sklidilo nebývale pozitivní ohlas a kandiduje na jazzový koncert roku 2014. Podobným úspěch očekávají pořadatelé i od koncertu vokalisty Gregoryho Portera, jehož jméno rezonuje nejen mezi jazzovými fanoušky. Jazzovou lahůdkou bude vystoupení kultovního varhanního tria Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart. Milovníky rytmu ohromí bubenický fenomén Chris Dave a fanoušci world music se mohou těšit na brněnskou premiéru virtuosního libanonského trumpetisty Ibrahima Maaloufa.

JAZZFESTBRNO v posledních třech letech postupně expanduje do celého jara a od března do května se zastaví v komorních klubech, Janáčkově divadle i Bobycentru. Festival si dlouhodobě buduje renomé jak koncerty světových hvězd, tak odvážnou a objevnou dramaturgií.

Podrobnější informace k festivalu naleznete na www.jazzfestbrno.cz

Vstupenky na koncerty v cenách od 90 do 690 Kč jsou k dispozici od 1. února v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) a běžných předprodejích.

V minulých letech na festival zavítali např. Bobby McFerrin, Pat Metheny, Chick Corea, George Duke, Take 6, Avishai Cohen, John Scofield a další.

JAZZFESTBRNO 2014:

6. března, 19.30, Janáčkovo divadlo
Brad Mehldau Trio (USA)

30.března, 19.30, Fléda
Robert Balzar Trio (CZ)
Rostislav Fraš Quartet featuring Antonio Farao (CZ/SK/ITA)

1.dubna, 19.30, Fléda
E Converso (CZ)
Limbo (CZ)
Vít Křišťan Imprints Project (CZ/SK/PL)

6.dubna, 19.30, Alterna
Dixie Company (PL)

7.dubna, 19.30, Divadlo na Orlí
Koncert studentů Katedry jazzové interpretace JAMU (CZ/SK)

8.dubna, 19.30, Fléda
Fly Agaric feat. Jiří Slavík (CZ/UK/ESP)
Radovan Tariška „Folklore to Jazz“ feat. Benito Gonzalez (SK/VEN/USA)

13.dubna, 19.30, Fléda
Chris Dave and the Drumhedz (USA)

14.dubna, 19.30, Fléda
Ibrahim Maalouf (LIB/FRA)

15.dubna, 19.30, Alterna
MaBaSo Trio – Maseli-Baranski-Šoltis (SK/PL)

24. dubna, 19.30, Divadlo Husa na provázku
Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart (USA)

27.dubna, 19.30, Alterna
Assaf Kehati Trio (IL/USA)
Roman Pokorný: Tribute to Grant Green (CZ)

29.dubna, 19.30, Alterna
Miroslav Hloucal Quartet (CZ/SK)
Luca Ciarla Quartet (ITA)

25.května, 19.30, Bobycentrum
Gregory Porter (USA)

Více informací na www.jazzfestbrno.cz

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.