Jazzfest Brno letos nabídne vítěze Grammy i nové talenty

Třináctý ročník mezinárodního festivalu Jazzfest Brno letos od 6. března do 25. května láká na dvě desítky jazzových hvězd z domova, Evropy i USA. Závěrečný koncert Gregoryho Portera je již prakticky vyprodán, a pořadatelé jej proto přesouvají do většího Bobycentra. Doposud zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Informoval umělecký ředitel akce Vilém Spilka.

Fanoušci jazzu a world music se vedle letošního vítěze Grammy za nejlepší vokální jazzové album mohou těšit například na vystoupení tria pianisty Brada Mehldaua, varhanního tria Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart nebo virtuosního libanonského trumpetistu Ibrahima Maaloufa.

Festival se bude konat na různých místech od komorních klubů po Janáčkovo divadlo. Koncert Portera byl původně naplánován do budovaného klubu Sonocentrum, jeho 700 míst k sezení však zdaleka nestačilo zájmu o vstupenky. Dobře se prodávají i lístky na další zahraniční hvězdy, vstupenky na tuzemské interprety dorazí do předprodejů dnes. Rozpočet festivalu je podle výkonného ředitele Vlastimila Trlla od 4,5 do šesti milionu korun. Přispívá například brněnský magistrát, Jihomoravský kraj a ministerstvo kultury. Zisk ze vstupného pokrývá rozpočet zhruba z 30 procent.

„Vedle současných jazzových hvězd nabídneme i špičkové zahraniční hudebníky, kteří si popularitu v našich končinách teprve budují,“ podotkl Spilka s tím, že pořadatelé nezapomínají ani na domácí scénu, jež vyplňuje téměř polovinu programu.

Reprezentovat ji bude nové trio Roberta Balzara, kapela saxofonisty Rostislava Fraše s hostujícím italským pianistou světové úrovně Antoniem Faraem nebo aktuální projekty Romana Pokorného a Víta Křišťana. Příležitost dostane také experimentální scéna v čele s kapelami Limbo, Fly Agaric a E Converso. Mainstreamový jazz zahraje Miroslav Hloucal Quartet a fúzi folklóru s jazzem nabídne kapela Radovana Tarišky s hostujícím klavíristou Benito Gonzalezem z Venezuely. Informace k festivalu a jeho programu se nacházejí na www.jazzfestbrno.cz.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.