Film 12 let v řetězech

Sedm nominací na Zlaté glóby, po Oscarech druhé nejvýznamnější filmové ceny ve světě, jejichž laureáti budou vyhlášeni v Los Angeles v neděli, má americký snímek 12 let v řetězech. Představila jej distribuční společnost Bontonfilm, která ho do kin uvede od 23. ledna.

Pravdivý příběh touhy po svobodě, odehrávající se v první polovině 19. století, tedy před občanskou válkou, v Americe natočil podle scénáře Johna Ridleyho britský režisér Steve McQueen. Jeho hrdina ze dne na den přišel o všechno, byl unesen a zničehonic se ocitl spoutaný v řetězech jako otrok. Zůstal mu jen boj o přežití a víra ve svobodu. Hlavní role ztvárnili Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender, Paul Dano a Paul Giamatti, na plátně se v menší roli objeví také Brad Pitt.

Předlohou scénáře byla autobiografická kniha o tom, co se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi. Jeho smůlou bylo, že byl černoch. Dva únosci ho pod příslibem vylákali do Washingtonu, kde po první noci skončil spoutaný a byl prodán do otroctví na americkém Jihu, kde jeho zlý sen trval dvanáct let. Během té doby ho potkalo vše, co černého otroka potkat mohlo. Hodný i krutý otrokář, dřina na bavlníkových plantážích, pokus o lynčování, bičování i psychický teror.

„Solomon Northup má silného ducha, vášeň, všechny instinkty k přežití, ale postrádá nenávist. Uchoval si v sobě jen to, co mu pomáhalo zůstat naživu,“ řekl o svém hrdinovi Chiwetel Eijofor.

„Tohle byl film, jaký jsem toužil vidět, ale nikdo ho nenatočil. Byla to mezera v kinematografii. Proto jsem ho chtěl vyprávět,“ uvedl v distribučních materiálech režisér Steve McQueen, autor kontroverzních dramat Hlad a Stud. Hudbu složil oscarový skladatel Hans Zimmer.

Hrdina snímku byl jeden z mála unesených, kterým se podařilo dostat se z otroctví na svobodu. O svém příběhu napsal v roce 1953 knihu, angažoval se v mnoha podobných případech a spoustě otroků pomohl na svobodu. Jeho únosci se po zdlouhavých soudních jednáních trestu vyhnuli. Datum, místo a okolnosti jeho úmrtí nejsou známy.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.