V Brně zahrají výjimeční jazzmani, třeba Mehldau, Porter a Tepfer

Výrazné tváře současného světového jazzu se představí brněnskému publiku.
V pondělí v Besedním domě zahrají americký klavírista Dan Tepfer se saxofonistou Benem Wendelem, v únoru tamtéž sólově vystoupí arménský pianista Tigran Hamasjan. Další dávku slavných jmen nabídne tradiční jarní JazzFest, který svou návštěvou poctí například zpěvák Gregory Porter.

Koncerty Tepfera, Wendela a Hamasjana tvoří součást jazzového abonmá, které v této sezoně poprvé nabídla Filharmonie Brno. Oba Američané působí na newyorské scéně a spojují klasickou a jazzovou hudbu. „Po většinu svého tvůrčího života jsem se snažil přemostit propast mezi těmito dvěma světy, přestože mé nejhlubší kořeny leží v jazzu a improvizaci,“ řekl Tepfer podle průvodního textu k pondělnímu koncertu.
Různé žánry mísí také pianista Hamasjan, který čerpá například z hip hopu nebo arménského folkloru. V Besedním domě se 25. února představí v sólovém programu. Slavné jméno jazzové klavírní hry nabídne brněnskému publiku také letošní JazzFest. V Janáčkově divadle zahraje 6. března Brad Mehldau Trio, jehož lídr má za sebou například umělecké hostování v newyorské Carnegie Hall.

JazzFest sice zatím nezveřejnil kompletní program, ale už nyní je jisté, že 24. dubna zahraje v Brně trio Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart, které v sestavě s Hammondovými varhanami, kytarou a bicími zkoumá zákoutí jazzových standardů a hraje také autorské skladby. V novém Sonocentru 25. května zazpívá Gregory Porter, jehož image stojí na sametovém hlase, ale také na záhadné čepici, kterou na veřejnosti nikdy nesundává.

Komornější koncerty nabízí například série Jazz jaro 2013 v klubu Stará Pekárna. Tvoří ji 26 večerů rozvržených od půlky ledna až do poloviny června.

Zahrají interpreti z Česka, Evropy i Spojených států. Jako první se 14. ledna představí irsko-český soubor Phil McDermott Quartet, který hraje moderní kytarový jazz.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.